Jaunumi un publikācijas
03/09/2015
Ekonomikas publikācijas

Centrālās un Austrumeiropas 500 lielāko uzņēmumu apgrozījums pērn kāpis par 2.1%

Centrālās un Austrumeiropas 500 lielāko uzņēmumu apgrozījums pērn kāpis par 2.1%
Centrālās un Austrumeiropas TOP 500 uzņēmumu apgrozījums pērn bijis 572 miljardi eiro, kas ir kāpums par 2.1%. Vadošie uzņēmumi spējuši palielināt gan apgrozījumu, gan darbaspēka apmēru, secināts “Coface CEE TOP 500" pētījumā, kurā starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs katru gadu aplūko 500 lielākos uzņēmumus reģionā.

 

“Coface” vērtē 2014. kā gadu bez vērienīgām katastrofām, un pēc ieilgušās recesijas attīstība beidzot bijusi pozitīva. Bezdarba līmeņa samazināšanās, algu apmēra pieaugums, zemās inflācijas atbalsts un naftas cenu kritums  - viss kopā pozitīvi ietekmējis mājsaimniecību patēriņu, padarot to par galveno izaugsmi veicinošo faktoru lielākajā daļā reģiona valstu ekonomiku. Vadošie 500 uzņēmumi pērn palielinājuši savu darbinieku skaitu par 1.7% un kopumā nodarbina 4.2% no visa darbaspēka reģionā.

 

“Centrālās un Austrumeiropas reģionā tradicionāli dominējošās lielās naftas un gāzes kompānijas 2014. gadā saskārās ar ļoti sarežģītu ekonomisko vidi. Naftas cenas dramatiski kritās par vairāk nekā pusi, kā rezultātā samazinājās arī naftas pārstrādes produktu cenas. Izaicinājumu vidū uzņēmumiem pērn bija arī ievērojami mazāki tirdzniecības apmēri Krievijas noteikto embargo dēļ. Piemēram, agrokultūru, gaļas, lauksaimniecības pārtikas un vīna nozare piedzīvoja samazinājumu par 13.7%,” atzīmē “Coface” izpilddirektore Centrālreiropā Kataržina  Kompovska (Katarzyna Kompowska).

 

Deviņas no 13 nozarēm topā palielinājušas apgrozījumu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. “Tekstils, ādas izstrādājumi un apģērbs” sasniedza visaugstāko kāpumu - par 29.4%. Automobiļu ražošanas un transporta nozares turpināja jau aizsākto tendenci pieaugt un 2014. gadā uzrādīja īpaši dinamisku attīstību, šai nozarei atnesot arī lielāko jaunpienācēju skaitu topā. Naftas un gāzes nozarei aizvadītais gads nesis vislielāko apgrozījuma samazināšanos (-3.9%), ievērojamus zaudējumus un darbinieku atlaišanu, ņemot vērā dramatisko cenu kritumu, kā arī konflikta situācijas Ukrainā ietekmi. Neskatoties uz to, tas joprojām ir lielākais sektors ar 105 uzņēmumiem topā un veido teju 30% no kopējā TOP 500 uzņēmumu apgrozījuma.

 

Latviju topā pārstāv astoņi uzņēmumi, Igauniju pieci, bet Lietuvu – 20. No Latvijas uzņēmumiem augstākās pozīcijas ieņem SIA ‘”URALCHEM Trading” (127. vieta topā), AS “Latvenergo” (221.) un SIA “RIMI LATVIA” (222.).Arnis Blūmfelds, “Coface” direktors Latvijā, uzsver:“Latvija un Igaunija pakāpeniski turpina audzēt savas ekonomikas kā reģiona ziemeļu  valstis. Abas uzrādījušas vienus no augstākajiem IKP pieauguma tempiem Eiropas Savienībā (ES) - Latvijai 2.5% un Igaunijai 2.3%. Neskatoties uz Krievijas noteiktajiem embargo konkrētām precēm un satricinājumu eksportam, privātais patēriņš Latvijā un Igaunijā ir veicinājis saprātīgu inflācijas līmeni 0.6% apmērā. Lielākais nodarbinātības pieaugums bijis Latvijā (+5.6%), kas valsti pievieno arī ES visstraujāk augošo ekonomiku pulkam.”

 

Topa valstu pirmais trijnieks, Polija, Ungārija un Čehija, pārstāv vairāk nekā 61% no visiem uzņēmumiem reitingā. Polija saglabā lielākā  spēlētāja lomu ar 176 uzņēmumiem, kas sastāda 40% no kopējā “CEE TOP 500” apgrozījuma. Otro vietu ieņem Ungārija ar 73 uzņēmumiem, bet Čehija noslēdz goda pjedestālu ar trešo vietu un 65 spēlētājiem topā, turklāt čehu uzņēmumu apgrozījuma pieaugums par 7.8% ir augstākais starp visām valstīm.

 

Pētījumu “Coface CEE TOP 500” par 500 lielākajiem  uzņēmumiem Centrālajā un Austrumeiropā starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs publicē jau septīto gadu, un tajā reģiona uzņēmumi vērtēti gan pēc apgrozījuma rādītājiem, gan papildu analīzes faktoriem.

Lejupielādēt šo publikāciju : Centrālās un Austrumeiropas 500 lielāko uzņēmumu apgrozījums pē... (92,28 kB)

Kontakti


Marketing & Sales department

Berzaunes 11a
LV-1039 Riga
LATVIA
Tel: +371 67323460
mail: office-latvia@coface.com

Uz augšu
  • Latvian
  • English