Jaunumi un publikācijas
22/04/2015
Valstu riska un ekonomikas apskati

Tuvie Austrumi un Ziemeļāfrika: vai ir potenciāls Baltijas biznesam?

Tuvie Austrumi un Ziemeļāfrika: vai ir potenciāls Baltijas biznesam?

Pēc ilgstošas politiskās un sociālās nestabilitātes, Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas reģiona ekonomika stabilizējas.  Starptautiskā kredītrisku apdrošināšanas kompānija ”Coface” prognozē IKP pieaugumu līdz 3,2 procentiem 2015. gadā, pamatojot to ar globālās ekonomikas atveseļošanos, kā arī politiskās vienprātības pazīmēm šī reģiona valstīs.

Persijas līča Sadarbības padomes valstis (GCC) ir pasaulē lielākais naftas reģions. Kuveita, Katara, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti sastāda gandrīz 41 procentus no Naftas eksportētāju organizācijas (OPEC) apstiprinātajām jēlnaftas rezervēm. GCC valstu ekonomikas pieaugums 2015. gadā tiek prognozēts 4.1% līmenī, bet uz reģiona ekonomisko attīstību būtisku ietekmi atstāj atsevišķu valstu kā piemēram Irākas un Lībijas ekonomiskie sasniegumi.

Kā norāda“Coface” izpilddirektors Baltijas valstīs Mantvidas Stareika, lai arī šajā eksotiskajā reģionā ir priekšnoteikumi uzņēmējdarbības attīstībai, tomēr tas nav virziens, kurā koncentrēt sava biznesa attīstību, atstājot tikai kā iespēju uzņēmējdarbības diversifikācijai, lai izdzīvotu krīzes periodā. 

"Baltijā ir atsevišķi uzņēmumi, kas aktīvi skatās šo valstu eksporta virzienā, it īpaši pēc Krievijas tirgus ‘aizvēršanās’ kompānijas bija spiestas meklēt jaunus eksporta tirgus. Lielākā daļa koncentrējās uz Eiropu, bet ātri vien noskaidroja, ka šis tirgus ir piesātināts. Nākamā iespēja – Skandināvija, kur ir spēcīgs iekšējais tirgus un arī jau izveidotas ilgtermiņa sadarbības. Kādas vēl izvēles atliek? Ieiet Ķīnas tirgū ir sarežģīti un riskanti, ASV - pārāk tālu un dārgi. Atliek Tuvie Austrumi un Āfrika. Mēs redzam, ka Baltijas uzņēmēji, kas pieprasa “Coface” kredītlimitus darījumiem ar tādām valstīm kā Ēģipte, Alžīrija un Dienvidarābija plaša patēriņa preču eksportam (piemēram, konservu vāciņiem), kā arī pārtikas eksportam (piemēram, gaļas eksportam uz Irānu),” stāsta "Coface" pārstāvis Baltijas valstīs.

Vērtējot šī reģiona naftas importētājvalstis (Ēģipti, Jordāniju, Libānu, Maroku, Tunisiju) “Coface” prognozē, ka pozitīvus izaugsmes rādītājus veicinās tūrisma nozares atgūšanās, investīciju atjaunošanās, kā arī ekonomiskās situācijas uzlabošanās Eiropas valstīs.

Savukārt Ziemeļāfrikas viena no tradicionālajām nozarēm ir tekstila un apģērbu ražošana. Marokā tekstila nozare ir lielākais darba devējs, nodarbinot ražošanā 40 procentus iedzīvotāju. Tekstilnozare veido 10 procentus no IKP un 20 procentus no kopējā eksporta. Tunisijā tekstila un apģērbu sektors ir otra lielākā ražošanas eksporta nozare

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Tuvie Austrumi un Ziemeļāfrika: vai ir potenciāls Baltijas biznesam... (188,57 kB)

Kontakti


Marketing & Sales department

Berzaunes 11a
LV-1039 Riga
LATVIA
Tel: +371 67323460
mail: office-latvia@coface.com

Uz augšu
  • Latvian
  • English