Jaunumi un publikācijas
21/01/2014
Korporatīvās ziņas

Tekstila nozare stabilizējas

Tekstila nozare stabilizējas

Coface: tekstila nozare stabilizējas pateicoties ieguldījumiem inovācijās

 

Globālās finansiālās krīzes un pieprasījuma krituma novājinātās Eiropas tekstila un apģērbu ražošanas nozares pašreizējais kredītreitings „Coface” kredītrisku ekspertu vērtējumā tiek vērtēts tikai kā vidējs. Eiropā pieprasījums pēc tekstila ir stabils, taču apģērbu tirdzniecība cieš no patēriņa apjoma krituma. Latvijas ražotājiem – pārdošanas apjomu rādītāji stabili.

Kā rāda Francijas piemērs*, tekstila nozare ir radusi jaunu ‘enerģijas avotu’ - kopš 2009. gada maksātnespēju skaits nozarē samazinājies par 50%, neskatoties uz  Francijas kopējo salīdzinoši augsto bankrotu līmeni. Līdz 2013.gada oktobrim kredītrisku apdrošinātājs “Coface” reģistrējis valstī virs 62 tūkstošiem maksātnespēju, no tām tikai 83 ir bijušas saistītas ar tekstila nozari.

Eiropas tekstilražotāji spējuši saglabāt konkurētspēju, neskatoties uz zemajām izmaksām, panākumus rodot inovācijās. Cīņā par izdzīvošanu liela daļa Eiropas ražotāju pārskatījuši tehnoloģisko procesu, veicot investīcijas inovatīvos materiālos un modernās tehnoloģijās. Skandināvu valstis bija pirmās, kas veica inovāciju lēcienu, pārstrukturizējot tekstilrūpniecību, bet tradicionāli visvairāk līdzekļu attīstībā un izpētē iegulda Zviedrija - 3,4% apmērā no IKP, kamēr Francijā investīcijas tekstila industrijā sasniedz 2.25%, bet Spānijā un Itālijā tikai 1,5% no IKP.

Komentējot situāciju Latvijas tekstila un apģērbu ražošanas nozarē, Sandra Smiltniece, „Coface Latvija” mārketinga un pārdošanas direktore, norāda, ka pēdējos gados arī Latvijas tekstila industrija uzrāda labu tendenci ar lēnu un stabilu augšupejošu eksporta līkni.

„Pašlaik vairāki Latvijas ražotāji veic būtiskus ieguldījumus tehnoloģiju pilnveidošanā un dažādās inovācijās gan sadarbībā ar augstskolām, gan paši saviem spēkiem. Investīcijas biznesa attīstībā ir viena no uzņēmumu konkurētspējas palielināšanas pamatnosacījumiem. Jāsaka gan, ka nozares pārdošanas apjomu pieaugumu nodrošina galvenokārt eksports, nevis vietējais patēriņš. Liela daļa Latvijas ražotāju produkcijas tiek eksportēta uz Krieviju, Baltkrieviju – valstīm, kurās noieta iespējas ir milzīgas,” uzsver „Coface Latvija” pārstāve.

Rādītāji liecina, ka investīcijas inovācijās attaisnojas, taču finanšu speciālisti izsaka šaubas vai ir iespēja sasniegt stabilas pozīcijas, ņemot vērā cenu svārstības izejmateriālu iegādes sektorā. Lai industrija nostabilizētos būtu nepieciešams aptvert pēc iespējas vairākas tirgus nišas, ņemot vērā to, ka tekstils tiek izmantots tādās nozarēs kā sports, mēbeļu ražošana, medicīna, arī lauksaimniecībā un vides aizsardzībā.

*“Coface” kredītreitingu indikators tiek veidots, analizējot vairāk nekā 6000 kompāniju finanšu datus Āzijas, Ziemeļamerikas un 15 Eiropas Savienības valstīs: apgrozījuma izmaiņas, rentabilitāti, parādsaistības, naudas plūsmu un Coface analītiķu fiksētos prasījumus. Tas ir sadalīts četrās riska kategorijās: mērens, vidējs, augsts un ļoti augsts.

*Coface's credit risk indicator is based on changes in financial data published by over 6,000 listed companies from Emerging Asia, North America and the European Union of 15 countries: the change in turnover, profitability, net indebtedness ratio, cash flow and claims observed by Coface analysts. It is broken down intofour risk categories: moderate, medium, high and very high.

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Tekstila nozare stabilizējas (16,24 kB)

Kontakti


Marketing & Sales department

Berzaunes 11a
LV-1039 Riga
LATVIA
Tel: +371 67323460
mail: office-latvia@coface.com

Uz augšu
  • Latvian
  • English