Jaunumi un publikācijas
05/01/2015
Valstu riska un ekonomikas apskati

Ko uzņēmēji var mācīties no Krievijas ģeopolitiskās krīzes

Ko uzņēmēji var mācīties no Krievijas ģeopolitiskās krīzes
Ko uzņēmēji var mācīties no Krievijas ģeopolitiskās krīzes

Ģeopolitiskās krīzes ietekmē pērn Krievijas ekonomikas izaugsmes temps nokritās līdz pat 1.3% no IKP (no 2000. līdz 2011.gadam šis rādītājs bija sasniedzis 4.8% robežu). Pēdējos divos gados izaugsmes tempu samazinājumu piedzīvojušas vairākas Centrālās un Austrumu Eiropas valstis, bet pēc „Coface” finanšu analītiķu vērtējuma Krievijas ‘ekonomiskajai veselībai’ raksturīgi īpašie ‘simptomi’ – kritiski zemais investīciju apjoms un likumdošanas vājums. Zemais investīciju rādītājs (25%), kas ir bijis raksturīgs Krievijai kopš ekonomikas pārejas laikiem (salīdzinājumā - 35% Indijā un virs 50% Ķīnai) ilustrē dziļi iesakņojošos problēmu. Kā raksturojuši Pasaules Bankas eksperti investīciju vēl lielāks kritums šogad ir saistīts ar „pieviltām  cerībām” un „uzticības krīzi”.
 
Vissliktākā situācija Krievijas uzņēmējdarbības vidē ir tiesību jomā. Galvenokārt tās ir īpašuma tiesības jeb to praktiska neesamība, kas ir Krievijas biznesa attīstības problēma. Caurspīdīguma un paredzamība īpašumtiesību jomā ir makroekonomiska problēma. Īpašumtiesību necaurspīdīgums negatīvi ietekmē investīcijas un veicina īstermiņa uzvedību. Vidē, kurā īpašnieki nav pārliecināti, ka spēs saglabāt īpašumtiesības uz aktīviem pēc ieguldījumu termiņa beigām, investīciju darījumi ir  vienkārši pārāk riskanti .
 

Problemātiska uzņēmējdarbības vide padara valsts ekonomiku viegli ievainojamu un
neaizsargātu pret ārējiem satricinājumiem. Temps ar kādu valūtas kurss, kapitāla aizplūšana vai reālie ekonomikas rādītāji reaģē uz šiem ārējiem satricinājumiem, lieliski ilustrē šo ievainojamību.
 
Protams, lielvalsts finansiālā situācija ļauj absorbēt daļu šo satricinājumu un pasargāt  vismaz daļēji ekonomiku, izmantojot valsts atbalstu. Bet šis iekšējais atbalsts, kas izskaidro Krievijas ekonomikas relatīvo noturību, kuru mēs varējām novērot 2014.gada pirmajā pusgadā, nav pietiekošs, lai pilnībā kompensētu ārējos satricinājumus. Vēl jo vairāk, jāņem vērā, ka tās ir milzīgas vidēja termiņa izmaksas. Privātais sektors (konkrēti, pakalpojumu sniedzēji) tuvākajā nākotnē būs pirmie šo sankciju upuri.
 

Krievija sev raksturīgā manierē cenšas meklēt jaunus attīstības ceļus, šoreiz raugoties Ķīnas virzienā, saskatot tajā savu jauno labvēlības partneri. Šīs stratēģijas galvenais risks ir ilgtermiņa stagnācijas izveidošanās, kurai raksturīgas gausas investīcijas, kas koncentrētas publiskajās nozarēs.

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Ko uzņēmēji var mācīties no Krievijas ģeopolitiskās krīzes (58,92 kB)

Kontakti
Uz augšu
  • Latvian
  • English