Jaunumi un publikācijas
13/01/2014
Valstu riska un ekonomikas apskati

Farmācija apsteidz ekonomiku

Farmācija apsteidz ekonomiku

Zāļu ražotāji ne tikai Latvijas bet visā Baltijā, jau vairākus gadus pēc kārtas kāpina savu apgrozījumu. Principā pat sanāk tā, ka Farmācijas sektora attīstības temps ir ātrāks nekā ekonomiskas izaugsmes tempi un , vērtējot patreizējās tendences, gan zāļu ražošanas gan tirgošanas sektoros attīstība arī saglabāsies.  Tai pat laikā, nozares risks tiek vērtēts kā augsts ne tikai Baltijā bet arī Eiropā, riska novērtējums tikai mainīts 2013.gada rudenī un vēl aizvien , tas atrodas statusā ,,augsts”.  Paaugstinātais risks saistīts ar  vispārējo veselības aprūpes izdevumu celšanos un arī ar maksājumu disciplīnas pasliktināšanos nozarē, kur agrāk tādas problēmas netika novērotas.  Farmācijas bizness jau sen ir kļuvis pārrobežu un Eiropas uzņēmumu stāvoklis ietekemē neliela viļņa veidā arī latvijas uzņēmumu. Otra problēma,kas vairāk skar mūsu uzņēmumus – ir zāļu tirgu regulējošās prasības, kuru ievērošana prasa arvien lielākus naudas un laika ieguldījumus. 

Skatoties uz notikumiem farmācijas nozarē iepriekšējā gadā, Coface ir mainījis pašas nozares reitingus. Eiropā, kas Baltijas uzņēmumiem ir pietiekami svarīgs tirgus, reitings oktobrī tikai mainīts no ,,vidēji augsts” uz ,,augsts”. Reitinga izmaiņas saistītas ar aptieku biznesa un medikamentu izplatītāju maksājumu disciplīnas pasliktināšanos, ko ietekmē veselības aprūpesizdevumu celšanās. Vislabākie novērtējumi ir Āzijas un Ziemeļamerikas valstīm, kurās Baltijas uzņēmumi pagaidā mnav pārāk aktīvi, savukārt Krievijā nozares vērtējums jau kopš pagājušā gada ir nemainīgs un novērtēts kā augsts.

Skatoties lielākos farmācijas uzņēmumus Baltijā, jau vairākus gadus pēc kārtas nemainīgi pirmo vietu ieņem medikamentu vairumtirgotāji. Pirmais ir  – Magnum Medical Igaunija,lielākais uzņēmums Baltijā, kurš apvienojot vairākus uzņēmumus ir panācis kapacitātes konsolidēšanos. Lai arī uzņēmums katru gadu pietiekami ievērojami kāpina savu apgrozījumu, tomēr ROS rādītājs pamazām samazinās. Lielākais Baltijā medikamentu ražotājs Grindeks, kas veic būtiskus ieguldījumus jaunu produktu izstrādē, kas orientēti uz Grindeks vienu no galvenajiem notieta tirgiem – Krieviju, kā arī meklē ceļus kā atrisināt arvien augošās kvalitātes prasības. 

Latvijas zāļu ražotājs Nr.1.ir Olainfarm, kurš paplašinājis savu ietekmi, iegādājoties Silvanols kontrolpaketi. Olainfarm veiksmīgā attīstībā nākotnē lielu lomu spēlēs jauno akcionāru ilgtermiņa saprotoša stratēģija, kā arī no ikdienas neatrauta vadības  komanda.  Protams, arī pareiza partnera izvēle tik svarīgajā Krievijas tirgū.

Patērētāju spiediens pēc lētākām zālēm un to pieejamības, rada papildu slogu zāļu ražotājiem, kuriem jāmeklē jauni ceļi izmaksu efektivitātes paaugstināšanai, vienlaicīgi asaglabājot kvalitāti un produktivitāti.  

Runājot par nākotnes prognozēm – šaubu nav – šis biznesa sektors ir investīciju vērts. Veselības aprūpe ieņem arvien lielāku lomu un ražotāju pētniecība darbojas tādā virzienā lai produkts būtu derīgs ne tikai plašājā Krievijā bet arī  vizmaz vēl kādā lielākā tirgū.

Interesanti  - kā  šogad un turpmākajos gados Latvijā, sekojot pasaules tendencei,  attīstīsies piedāvājums iegādāties  ne tikai bezrecepšu, bet arī recepšu  medikamentus internetā.

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Farmācija apsteidz ekonomiku (35,55 kB)

Kontakti


Marketing & Sales department

Berzaunes 11a
LV-1039 Riga
LATVIA
Tel: +371 67323460
mail: office-latvia@coface.com

Uz augšu
  • Latvian
  • English