Jaunumi un publikācijas
15/07/2014
Valstu riska un ekonomikas apskati

Coface pazemina Latvijas novērtējumu Ukrainas un Krievijas politiskās situācijas ietekmē

Coface pazemina Latvijas novērtējumu Ukrainas un Krievijas politiskās situācijas ietekmē

Starptautiskais kredītrisku apdrošinātājs „Coface” ir mainījis biznesa vides novērtējumu vairākām valstīm, ņemot vērā ekonomiskās vides un politiskās situācijas attīstību. Novērtējums ir paaugstināts Rietumeiropas valstīm un t.s. ‘jaunajiem’ attīstības tirgiem. Latvijai biznesa vides novērtējums – pazemināts.

 

2014.gada pirmais ceturksnis ir apstiprinājis prognozēto globālās ekonomikas izaugsmi:  „Coface” prognozētajam 2,6% pieaugumam 2013.gadā šogad sekos ap 3% izaugsme, savukārt 2015.gadā - sasniegs jau 3,3%. Eirozona (izaugsmes prognoze 2014.gadam 1,1%) lēni, bet stabili atgūstās no krīzes. ASV, neskatoties uz dabas katastrofām gada sākumā, uzrāda dinamisku un līdzsvarotu ekonomikas pieaugumu (izaugsmes prognoze 2014.gadam - 2,7%).

 

Latvijas vērtējums ‘cieš’ no ģeopolitiskās situācijas Krievijā un Ukrainā

 

Latvijas biznesa vides novērtējuma pazeminājumu no B ar pozitīvu tendenci uz B, ietekmējusi Latvijas atkarība no Krievijas gāzes piegādēm. „Coface” finanšu analītiķi vērtējuma samazinājumu skaidro ar ģeopolitisko spriedzi Ukrainā, kas varētu ietekmēt uzticību Austrumeiropas tirgus dalībniekiem, kā arī Latvijas izteikto atkarība no Krievijas gāzes.

 

„Pagaidām uzņēmējdarbības ‘bremzēšanos’ Latvijā reāli neizjūtam, tieši pretēji - vērojama biznesa aktivizēšanās, it īpaši celtniecības un pārtikas nozarēs. Situācija Krievijā likusi lielai daļai uzņēmumu nopietnāk izvērtēt biznesa riskus un dubultojusi kompāniju interesi par Krievijas darījumu apdrošināšanu”, uzsver "Coface Latvija" pārdošanas un mārketinga direktore Sandra Smiltniece.

 

Vācija, Austrija, Lielbritānija un Spānija: uzlabošanās pateicoties investīcijām

 

Vācijai un Austrijai bija nepieciešami pieci gadi, lai atgrieztos pie augstākā riska novērtējuma A1, ierindojoties līdzās ASV, Japānai un Šveicei. Vācija ir apliecinājusi savu ‘Eiropas dzinēja’ lomu, uzrādot ļoti līdzsvarotu izaugsmi (prognoze 2014.gadam - 2% pēc 0,5% 2013.gadā). Austrijā uzņēmējdarbības attīstību veicina zemās kredītlikmes un Vācijas, Amerikas un Austrumeiropas atgūšanās.

 

Apvienotās Karalistes vērtējums paaugstināts uz A2. Pieauguma prognoze 2014.gadam ir 2,7%, izaugsme varētu būt tikpat dinamiska kā ASV un pārsniegt Vācijas attīstības tempu (2%).

 

Vēl viens pozitīvs ekonomikas izaugsmes piemērs Eiropā ir Spānija, kas spēcīgi cieta no krīzes: Spānijas B novērtējumam „Coface” piešķīris pozitīvu attīstības tendenci. Spānijas atgūšanās paātrinās ar pieauguma prognozi 2014.gadam 1,2% un 1,7% 2015.gadam.

 

Kenija, Ruanda, Nigērija un Šrilanka: augsts potenciāls

 

Ekonomiskās izaugsmes temps saglabāsies augsts jaunattīstības valstīs: 4,4% 2014.gadā un 4,7% 2015.gadā. Neskatoties uz sarežģīto uzņēmējdarbības vidi, īpaši augsts izaugsmes potenciāls ir vairākās Āfrikas un Āzijas valstīs. „Coface” paaugstinājis valstu novērtējumus Kenijai piešķirot B kategoriju, Nigērijai C un Ruandai C kategoriju. Vēl viena valsts, kas piedzīvo strauju izaugsmi ir Šrilanka  (prognoze 2014.gadam - 7% un 2015.gadam - 6,5%). Šrilanka un Kenija ir vienas no 10 jaunattīstības valstīm, kuras „Coface” ir ierindojis starp daudzsološām strauji augošām ekonomikām.

 

„Coface” biznesa vides novērtējums izriet no vairākiem faktoriem: valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas, biznesa vides attīstības. Novērtējumam ir septiņi līmeņi: A1, A2, A3, A4, B, C un D, katram vērtējumam var papildus tikt pievienota vai vai noņemta pozitīva attīstības tendence (positive watch).

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Coface pazemina Latvijas novērtējumu Ukrainas un Krievijas politisk... (297,58 kB)

Kontakti


Marketing & Sales department

Berzaunes 11a
LV-1039 Riga
LATVIA
Tel: +371 67323460
mail: office-latvia@coface.com

Uz augšu
  • Latvian
  • English