Jaunumi un publikācijas
04/12/2014
Valstu riska un ekonomikas apskati

Coface: ekonomika eirozonā lēni ‘atveseļojas’, Latvijas novērtējums saglabājas nemainīgs

Coface: ekonomika eirozonā lēni ‘atveseļojas’, Latvijas novērtējums saglabājas nemainīgs
Coface: ekonomika eirozonā lēni ‘atveseļojas’, Latvijas novērtējums saglabājas nemainīgs

Globālā ekonomika ir iegājusi pārliecinošā, bet lēnā un nevienmērīgā atlabšanas fāzē.

 

Starptautiskā kredītrisku apdrošināšanas kompānija „Coface” prognozē, ka 2014. gadā globālā izaugsme sasniegs 2,8%, kas ir 0,1% pieaugums salīdzinot ar 2013.gadu. Šis būs pirmais globālās ekonomikas pieaugums kopš 2010. gada, lai gan tā līmenis joprojām ir daudz zemāks nekā pirms krīzes (no 4 līdz 4,5% 2006. un 2007. gadā ).

 

Latvijas biznesa vides novērtējums kopš vasaras, kad „Coface” dēļ ģeopolitiskās spriedzes Ukrainā pazemināja Latvijas novērtējumu no B plus uz B, joprojām saglabājas nemainīgs. „Ņemot vērā situāciju Ukrainā un Krievijā saistībā ar pārtikas embargo, pašreiz, kad tiek pārskatītas valstu IKP prognozes, paredzu, ka plus zīme Latvijas B vērtējumam vēl netiks pievienota,” uzsver Māris Lukins, Coface Latvija izpilddirektors.

 

Laikā, kad pēc krituma pirmajā ceturksnī, ASV ekonomika pašreiz uzrāda stabilu izaugsmi („Coface” prognoze 2014. gadam - 2% izaugsme), Eiropas ekonomikas ainava izceļas ar krasu neviendabīgumu. Tās izaugsme ir nedaudz kritusies (līdz 0,9%) dēļ samazinātās Vācijas (1,6 %), Francijas (0,4%) un Itālijas ( -0.2 %) % ) izaugsmes prognozēm šim gadam. Tāpat Eirozonā jūtama biznesa uzticības krīze, kuru veicinājusi ģeopolitiskā spriedze Ukrainā un deflācijas riski.

 

Reaģējot uz pēdējām izmaiņām politiskajā un sociālajā kontekstā, un, ņemot vērā to ietekmi uz biznesa vidi, „Coface” ir paziņojusi trīs lielākos ‘zaudētājus’ ekonomikas izaugsmes tempa aspektā.

 

Valsts novērtējums Krievijai ir pazemināts līdz C līmenim. Ukrainas krīzei noteikti ir bijusi negatīva ietekme uz izaugsmi („Coface” prognoze 2014.gadm ir 0%), galvenokārt dēļ investīciju un patēriņa krituma. Turklāt investīciju problēmas jau bija jūtamas 2013. gadā un labi ilustrē Krievijas uzņēmēju nedrošību par savas valsts biznesa vidi.

 

Turcijas novērtējums ir pazemināts uz B kategoriju. Kaut gan Turcijas ekonomika izrāda zināmu elastību (prognoze 2014. gadam ir 3,3%), joprojām saglabājas augsts ārējais parāds.

 

Venecuēlas vērtējums nokrities līdz D kategorijai. Valsts grimst recesijā (ekonomikas izaugsmes temps negatīvs (-2.5%)) un pārdzīvo hiperinflāciju (64% 2014. gadā), ko veicinājis preču iztrūkums uz politiskās un sociālās spriedzes fona.

 

„Coface” biznesa vides novērtējums izriet no vairākiem faktoriem: valsts politiskā, ekonomiskā un finansiālā stāvokļa, uzņēmumu maksātspējas, biznesa vides attīstības. Novērtējumam ir septiņi līmeņi: A1, A2, A3, A4, B, C un D, katram vērtējumam var papildus tikt pievienota vai noņemta pozitīva attīstības tendence (positive watch).

 

 

Māris Lukins

Coface Latvija izpilddirektors

Lejupielādēt šo ziņojumu presei : Coface: ekonomika eirozonā lēni ‘atveseļojas’, Latvijas novērt... (61,56 kB)

Kontakti
Uz augšu
  • Latvian
  • English